EU

O szkle

Technika laserowa umożliwia w przemyśle szklarskim coś, co w innych branżach byłoby nie do pomyślenia. Ustandaryzowane w dużej mierze produkty mogą zostać pod działaniem lasera uszlachetnione i wyposażone w nowe funkcje. O ile klasyczne szyby izolacyjne lub poszycia elewacji znajdują się pod ciągłą presją cenową, wytwarzanie za pomocą lasera szyb odstraszających ptaki, szyb przepuszczających sygnały sieci telefonii komórkowej czy szkła antybakteryjnego umożliwia zdobycie nowych klientów i uzyskanie wyższych marż.

Firma HEGLA boraident z Halle/Saale specjalizuje się w takich zastosowaniach lasera. Jej autorski system Laserbird umożliwia zmodyfikowanie właściwości szyby poprzez obróbkę warstwy użytkowej lub wykonanie nadruku laserowego, aby pełniła ona dodatkowe funkcje. „Przewaga techniki laserowej nad innymi metodami polega przede wszystkim na wysokiej elastyczności i precyzji. Wykonywanie po kolei różnych zabiegów uszlachetniających nie wymaga przezbrajania. W ten sposób można przetwarzać zarówno pojedyncze szyby, jak i gotową szybę izolacyjną” — podkreśla kierownik działu rozwoju HEGLA boraident Dr. Thomas Rainer.

Szyby odstraszające ptaki i przepuszczające sygnały sieci telefonii komórkowej

Szkło nabiera zdolności lepszego przepuszczania sygnałów sieci telefonii komórkowej po usunięciu z jego powłoki bardzo cienkimi pasmami dwunastokątnego wzoru. W pomieszczeniach wyposażonych w szyby poddane takiemu zabiegowi można liczyć na pełny zasięg sygnałów transmisji danych i głosu — ma to duże znaczenie w salach konferencyjnych, biurowcach i środkach transportu publicznego. Struktura jest ledwo widoczna, a jeśli szkło stanowi część prefabrykowanej szyby izolacyjnej — zupełnie niedostrzegalna.

W celu uchronienia ptaków przed kolizją z szybą wymagana jest inna geometria, która wtapiana jest w powłokę. Aby osiągnąć maksymalną skuteczność, Dr. Rainer zaleca obróbkę warstwy pirolitycznej po zewnętrznej stronie szyby izolacyjnej. Funkcjonalizacja możliwa jest jednak także bez tej warstwy. Metodą nadruku laserowego nakładany jest wtedy po zewnętrznej stronie szkła elewacyjnego filigranowy wzór, który postrzegany jest przez ptaki jako przeszkoda nie do pokonania. „W samej Europie każdego dnia 250 000 ptaków ginie wskutek zderzenia z szybą” — mówi kierownik działu rozwoju. „Jest to zatem olbrzymi rynek zbytu, tym bardziej że w związku z przyjmowaniem w wielu krajach stosownych regulacji mających przeciwdziałać temu zjawisku stale rośnie popyt na montaż takich szyb w budynkach publicznych i komercyjnych”. Nadruk jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych, a także światła.

Działanie antybakteryjne dzięki jonom srebra

Nowy, opatentowany zabieg uszlachetniający, który polega na naniesieniu na powierzchnię szkła jonów srebra, nadaje właściwości antybakteryjne. Bakterie i zarazki giną natychmiast po zetknięciu z takim szkłem. Obszarów zastosowania należy szukać przede wszystkim w dziedzinach o wysokich wymogach sanitarnych, jak szpitale, gastronomia czy budynki publiczne.

Aplikacje techniczne

Fizyczną przewodność warstw użytkowych umożliwiają także aplikacje techniczne. Przykładowo warstwa niskoemisyjna formowana jest za pomocą lasera w taki sposób, aby powstały ścieżki przewodzące. Szyby urządzeń chłodniczych w ten sposób słabiej się nagrzewają i nie wymagają nakładania izolacji. Technikę tę stosuje się także do ochrony ogrodów zimowych przed zbyt dużym naciskiem śniegu, w miejscach, gdzie występują duże jego opady. Przewodność wykorzystywana jest także przez instalacje przeciwwłamaniowe. Jeśli szyba zostanie uszkodzona lub wybita, wywoływany jest alarm.

Delikatne usuwanie powłoki na najwyższym poziomie

Laserem można delikatnie i precyzyjnie usuwać powłoki, zarówno z krawędzi, jak i fragmentarycznie na potrzeby uzyskania efektów świetlnych. „Obszar poddany obróbce jest idealnie przezroczysty i bez żadnych rys, dzięki czemu ta metoda usuwania powłoki spełnia najwyższe wymagania w zakresie szklenia strukturalnego i generalnie zastosowań, w których szkło jest wyeksponowane” — opisuje kierownik działu rozwoju i prokurent. Powierzchnia pozostaje zupełnie nienaruszona i odznacza się najwyższymi walorami estetycznymi.

Obsługa w aplikacji i automatyzacja

Do wyboru różnych programów uszlachetniania w systemie Laserbird służy specjalna aplikacja. Zadania obróbki mogą zostać z wyprzedzeniem zaprogramowane w biurze, a następnie zapisane w systemie ERP lub bezpośrednio w urządzeniu. Po wybraniu zadania szkło jest automatycznie pobierane i następuje jego obróbka. Urządzenie może zostać zintegrowane z systemem ERP, aby jego dane były dostępne w pełnym zakresie. Jeszcze łatwiejsze w obsłudze jest lokalne sterowanie na podstawie oznakowania szkła i automatycznego skanowania. Gdy tylko szyba pojedyncza lub izolacyjna znajdzie się w zasięgu, odczytywane jest jej oznakowanie i uaktywniany jest zabieg uszlachetniający. Laserbird wyposażony w ten skaner może być zasilany w dowolnej kolejności ze stojaka lub wózka do szyb. Istnieje także możliwość bezpośredniego podłączenia, np. za pomocą AGV. „Laserbird najlepiej jest umieścić na końcu linii produkcyjnej jako niezależną stację procesową” — sugeruje Dr. Thomas Rainer. „Uszlachetnianie wyzwalane będzie wtedy przez przepływ szkła z możliwością elastycznej adaptacji do przebiegu zleceń i terminów dostawy”.

 

 

Rys. 1–2: Tworzenie wartości dodanej: Laserbird wzbogaca standardowe produkty o dodatkowe funkcje, umożliwiając zdobycie nowych klientów i uzyskanie wyższych marży ze sprzedaży.

 

 

 

 

Rys. 3–4:          Pełny zasięg w salach konferencyjnych i biurowcach dzięki uszlachetnionym laserowo szybom przepuszczającym sygnały sieci telefonii komórkowej. Częściowe usunięcie istniejącej powłoki umożliwia przepuszczanie nawet sygnału sieci komórkowych 5G. Ubytek jest niewidoczny dla ludzkiego oka i nie ma żadnego wpływu na strukturę.

 

 

 

Rys. 5:    Dzięki wtopionym w szkło za pomocą lasera jonom srebra zarazki i bakterie nie mają szans, aby utrzymać się na powierzchni. Możliwości zastosowania są wszędzie tam, gdzie szczególnie ważna jest higiena.

 

 

  

Rys. 6:    Delikatne usuwanie warstwy na krawędzi za pomocą systemu Laserbird zapewnia pełną przezroczystość i wysokie walory estetyczne, które można docenić zwłaszcza w wyeksponowanych obszarach.

  

Carsten Koch / HEGLA borident

Aby uzyskać więcej informacji o produktach HEGLA boraident skontaktuj się z: 

 

Michał Siergiejewicz
gsm: +48.609.685.877
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tomasz Świątkowski
gsm: +48.693.451.606
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.